«ՀԱԲԵՐ ԳԼՈԲԱԼԸ»՝ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱԼԻԵՎԻ ԵԼՈՒՅԹԻ ՄԱՍԻՆ ՄՅՈՒՆԽԵՆՈՒՄ ԿԱՅԱՑԱԾ ՊԱՆԵԼԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄՆԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿ
Թուրքական «Հաբեր Գլոբալ» հեռուստաալիքը պատրաստել է տեսաերիզ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթի մասին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում «Բաց միջանցքի քաղաքականություն՞, Տրանսկասպյան համագործակցության խորացում» թեմայով պանելային քննարկումների ժամանակ։
Ռեպորտաժում արտացոլվում են պետության ղեկավարի ելույթի հիմնական կետերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ։
Այս համատեքստում նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է երկու երկրների միջև բոլոր խնդիրների լուծման և սահմանին կայունության հաստատման մասին։
Ադրբեջանի նախագահը նաև նշել է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից Անկախության հռչակագրի հեռացումը խաղաղության պայմանագիր կնքելու միակ նախապայմանն է։
Տեսանյութում ներառված են նաև պետության ղեկավարի մեկնաբանությունները Զանգեզուրի միջանցքի և TRIPP նախագծի հեռանկարների վերաբերյալ, որոնք մեծ նշանակություն ունեն թյուրքական աշխարհի համար։
«Հաբեր Գլոբալը» նաև ռեպորտաժ է պատրաստել նախագահ Ալիևի՝ իր ուկրաինացի գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկու և Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասի հետ Մյունխենում կայացած հանդիպումների մասին։
Տեսանյութում ներկայացված են Ուկրաինայի առաջնորդի հետ հանդիպման կարևորագույն պահերը, ով շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի առաջնորդին Ուկրաինային ցուցաբերած աջակցության համար։
Շեշտվում է, որ Իլհամ Ալիևի և Կալլասի հանդիպման ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձվել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելուն։