ՆԱԽԱԳԱՀ ԱԼԻԵՎ. ՍԵՐԲԻԱՆ ԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆԸ ԵՐԿՈՒ ԲԱՐԵԿԱՄ ԵՐԿԻՐՆԵՐ ԵՆ
Այսօր Սերբիա-Ադրբեջան ռազմավարական խորհրդի առաջին նիստում քննարկվեցին բազմաթիվ հարցեր: Մինչ այդ, մեր անձնական հանդիպման ժամանակ մենք քննարկեցինք թեմաների լայն շրջանակ: Մենք ունենք հստակ ծրագրեր ապագայի համար՝ ամրապնդել մեր հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում, աջակցել միմյանց տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը միջազգային հարթակներում, իրականացնել համատեղ ներդրումային նախագծեր, օգտագործել էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում նոր հնարավորությունները և, նայելով առաջ, ստեղծել ավելի ուժեղ սիներգիա:Այս մասին Բելգրադում ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը մամուլի համար հայտարարությունում:
«Նախագահ Վուչիչն արդեն անդրադարձել է մեր համատեղ կառուցվելիք էլեկտրակայանի ապագային: Այս էլեկտրակայանի կառուցումը հիմնված է Սերբիայում առկա ներդրումային հնարավորությունների վրա: Որովհետև եթե ներդրումային միջավայրը անբարենպաստ լիներ, Սերբիան այդքան գրավիչ չէր լինի օտարերկրյա ներդրողների համար: Հենց իրականացված բարեփոխումների արդյունքում է, որ շատ երկրներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, պատրաստ են մեծ ներդրումներ կատարել Սերբիայում։
Էլեկտրակայանների կառուցումը, վերակառուցումը և վերականգնումը ապահովում են ցանկացած երկրի ապագա զարգացումը։ Հատկապես բնական պաշարներ չունեցող երկրները հաճախ հայտնվում են կախվածության մեջ։
Հետևաբար, ներքին էներգիայի արտադրության հզորությունների առկայությունը ապահովում է ցանկացած երկրի էներգետիկ անվտանգությունը, և ես կցանկանայի ընդգծել նախագահ Վուչիչի հատուկ դերը այս նախագծի իրականացման գործում։
Ընդհանուր առմամբ, մեր հարաբերությունները էներգետիկ ոլորտում ներկայումս զարգանում են բազմակողմանի ձևաչափով։ Որոշ ժամանակ առաջ մենք սկսեցինք բնական գազ արտահանել Սերբիա, իսկ այսօր որոշեցինք ավելացնել արտահանման ծավալները։ Այժմ, արտահանվող գազը էլեկտրաէներգիայի վերածելով, Սերբիան կհասնի մաքուր էլեկտրաէներգիայի արտադրության։ Սա հնարավորություններ կստեղծի ինչպես սերբական շուկայի, այնպես էլ ապագա արտահանման համար։ Այսօր Ադրբեջանի էներգիայի արտահանման ներուժը կազմում է 2 գիգավատ։ Այս թիվը կաճի, քանի որ մենք ներկայումս կառուցում ենք մեծ թվով վերականգնվող էներգիայի էլեկտրակայաններ և պատրաստ ենք համագործակցել Սերբիայի հետ այս ոլորտում։
Մինչև 2032 թվականը մենք կունենանք լրացուցիչ 8 գիգավատ էներգետիկ հզորություն, որի մեծ մասը կարտահանվի։ Դրան հասնելու համար մեզ անհրաժեշտ են նոր և ավելի հզոր փոխանցման հզորություններ, քանի որ մեր արտահանման հիմնական ուղղությունը Եվրոպան է։
Ինչ վերաբերում է մյուս հարցերին, կրկնում եմ, իմ ընկերն արդեն խոսել է այս մասին։
Կարծում եմ, որ իմ պաշտոնական այցի արդյունքները անմիջապես կլինեն։ Մենք առաջիկայում կունենանք նոր հանդիպումներ։ Ես հրավիրել եմ նախագահ Վուչիչին և սերբական պատվիրակության անդամներին Ադրբեջան։ Վստահ եմ, որ այս տարի մենք ևս մի քանի անգամ կհանդիպենք՝ և՛ Ադրբեջանում, և՛, հնարավոր է, ես կրկին կգամ Սերբիա։
Ես բազմիցս այցելել եմ Սերբիա և սեփական աչքերով եմ տեսել այս երկրում նախագահ Վուչիչի ղեկավարությամբ տեղի ունեցող զարգացումները։ Հետևաբար, ես կրկին ջերմորեն շնորհավորում եմ մեր սերբ ընկերներին և միանում նախագահ Վուչիչին նրա կարգախոսով՝ «Կեցցե՛ Սերբիան։ Կեցցե՛ Ադրբեջանը։ Կեցցե՛ սերբա-ադրբեջանական բարեկամությունը», - ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։