ՆԱԽԱԳԱՀ ԻԼՀԱՄ ԱԼԻԵՎԻ ԵԼՈՒՅԹԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ԵՎ ՍԵՐԲԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԵՎ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ԱՌԱՋԻՆ ՆԻՍՏՈՒՄ՝ ԲԵԼԳՐԱԴՈՒՄ
«Ռազմավարական խորհրդի այսօրվա առաջին նիստը նաև հիանալի օրինակ է այն բանի, թե ինչպես են իրականացվում որոշումներն ու ձեռք բերված համաձայնությունները:Կառավարության անդամների գրեթե կեսն այսօր ինձ ուղեկցում է: Սա ինքնին ցույց է տալիս, որ պատվիրակությունների անդամների, մեզ բոլորիս միջև քննարկելու շատ հարցեր կան: Եվ մինչև իմ ընկեր Ալեքսանդարի այս տարվա վերջին Ադրբեջան այցը, մենք պետք է ունենանք այսօրվա այցի արդյունքները: Ես խնդրում եմ ադրբեջանական պատվիրակության բոլոր անդամներին մոտենալ դրան առավելագույն լրջությամբ, որպեսզի, ինչպես միշտ, այն, ինչի շուրջ մենք համաձայնության ենք եկել, համեմատաբար արագ իրականացվի»:
Ալեքսանդարն արդեն իսկ նշել է գործընկերության ոլորտները: Իրոք, գործողությունների ծրագիրը, ինչպես նաև այսօրվա հանդիպման օրակարգը և համապատասխան նախարարների ելույթները ցույց են տալիս օրակարգի հետևողական ընդլայնումը: Մենք ոչ միայն սերտորեն համագործակցում ենք միջազգային մակարդակով, այլև իրականացնում ենք մեր երկրների համար տնտեսապես և արդյունաբերորեն նշանակալի նախագծեր: Նախագահ Վուչիչը նշեց էլեկտրակայանի կառուցումը: Կարծում եմ, որ սա էներգետիկ ոլորտում մեր համագործակցության դիվերսիֆիկացման կարևոր ցուցանիշ է: Մենք սկսեցինք գազի ոլորտում համագործակցությունից, և հիմա անցնում ենք հաջորդ փուլ: Եվ սա կլինի վերջին տարիներին Եվրոպայում ադրբեջանական ամենամեծ ներդրումներից մեկը: Սա նաև վկայում է փոխադարձ վստահության բարձր մակարդակի մասին, քանի որ ներդրումները կատարվում են այն երկրում, որի հետ մենք լավ հարաբերություններ ենք պահպանում և որին վստահում ենք: Դուք գիտեք, որ Սերբիայի կայունությունն ու զարգացումը Ալեքսանդար Վուչիչի իմաստուն ղեկավարության ներքո երկար ժամանակ կարևոր գործոն կլինեն: Հաշվի առնելով, որ մենք դեռ մամուլի հայտարարություններ ունենք անելու, ես կցանկանայի սահմանափակվել իմ մեկնաբանություններով այն ամենով, ինչ արդեն ասել եմ և մեր թիմերին հնարավորություն տալ ներկայացնել իրենց ներկայացումները: Կրկին շնորհակալություն հյուրընկալության և հրավերի համար: